صفحه اصلی
مرکز اسناد و تحقیقات
  • 6667 بازدید

مركز اسناد و تحقيقات دانشكده معماري و شهرسازي با هدف ياري رساندن به پژوهشگران در معماري و شهرسازي و هنر و انجام تحقيقات بنيادي و كاربردي، همكاري با مراكز پژوهشي و اجرايي و مشاركت در آموزش و برنامه­هاي پژوهشي دانشكده در سال 1360 آغاز به كار نمود و در سال 1362 با تصويب وزارت علوم و آموزش عالي رسميت يافت. مركز از دو بخش «اسناد و مدارك» و «تحقيقات» تشكيل شده است.
 
الف: بخش «اسناد و مدارك»
به تنظيم و طبقه­بندي و ارائه مدارك و اسناد تهيه شده توسط اساتيد و دانشجويان دانشكده پرداخته است. به اين ترتيب سابقه كارهاي پژوهشي بيش از پنجاه سال دانشكده در اين بخش جمع­آوري شده است و هر روز هم به اين مجموعه عظيم افزوده مي­گردد. امروز مي­توان ادعا كرد كه اين مجموعه يكي از غني­ترين بانك­هاي اطلاعاتي كشور در زمينه پژوهش­هاي معماري و شهرسازي ايران است.
مدارك اين بخش در سه واحد: تك نگاري (مونوگرافي)، نقشه و سمعي بصري نگهداري مي­گردد. مقدار مدارك آرشيو شده بخش­هاي مختلف به شرح زير است:
 
1.        تك نگاري (مونوگرافي):                                                             9723  عنوان
2.        نقشه بنا:                                                                                   14500 برگ (در بيش از 3500 عنوان)
3.       نقشه شهري و عكس هوائي:                                                     550  برگ (در حدود 250 عنوان)
4.       اسلايد:                                                                                     55000 قطعه (در بيش از 1200 عنوان)
5.       عكس:                                                                                      24000 قطعه (در بيش از 1100 عنوان)
6.        فيلم و لوح فشرده:                                                                    1100 قطعه (در حدود 1100 عنوان)
 
ب: بخش«تحقيقات»
با استفاده از اطلاعات بخش اسناد و مدارك به پژوهش­هاي بنيادي و كاربردي در زمينه معماري و شهرسازي ايران مي­پردازد. اين پژوهش­ها زير نظر استادان دانشكده انجام مي­گردد. نتايج اين پژوهش­ها برخي انتشار يافته و برخي در مركز نگهداري مي­شود.
مهمترين پروژه پژوهشي مركز «گنجنامه» فرهنگ آثار معماري اسلامي ايران است كه دائرﺓ المعارفي درباره بناهاي تاريخي دوره اسلامي در ايران است كه در مجموعه­اي بيست و يك جلدي تنظيم شده و تاكنون 16 جلد آن انتشار پيدا كرده است. اين مجموعه به معرفي تك­تك بناها، تاريخچه و شرح معماري آنها همراه با نقشه­هاي دقيق و عكس­هاي خوانا مي­پردازد و امروز مهمترين مرجع مطالعات معماري اسلامي ايران محسوب مي­شود.

بازگشایی «مرکز اسناد و تحقیقات» دانشکدة معماری و شهرسازی

دکتر حافظی رییس دانشکدة معماری و شهرسازی دانشگاه از آغاز بهره‌برداری از طرح توسعة «مرکز اسناد و تحقیقات» این دانشکده از بیست و یکم دی ماه سال 1399 خبر داد. او گفت: طرح توسعة مرکز اسناد و تحقیقات دانشکده از بهمن ماه ۱۳۹۷ آغاز شد و در گام اول با اختصاص مجموعه فضاهای جدید در مجاورت کتابخانة دانشکده موقعیت مکانی مرکز تغییر کرد.

رییس دانشکدة معماری و شهرسازی در ادامه افزود: پس از بازسازی و ساماندهی مکان جدید، مرکز اسناد و تحقیقات با آرایش فضایی تازه و افزودن فضاهایی شامل اتاق مخزن نقشه‌ها، اتاق مخزن اسلایدها، سالن پژوهش، اتاق مخزن آلبوم‌ها و سالن قرائت‌خانه طراحی و بازسازی شد.

وی در این خصوص افزود: کار انتقال تدریجی اسناد و مدارک در دو مرحله در تابستان ۱۳۹۸ و در تابستان ۱۳۹۹ انجام شد و در نهایت پاییز سال جاری با تأمین تجهیزات و تأسیسات لازم، این  مرکز با امکاناتی بیشتر و در فضایی تازه برای ارائه خدمات به استادان و دانشجویان دانشکده و دیگر پژوهشگران آماده شد.

گفتنی است، علاقه‌مندان از روز یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ می‌توانند در روزهای زوج برای مطالعة اسناد و مدارک مورد نظر خود به مرکز اسناد و تحقیقات مراجعه کنند. بدین منظور متقاضیان لازم است از یک هفته قبل با ارسال پیامی به نشانی ایمیل aarc@sbu.ac.ir اسناد و مدارک مورد نیاز، موضوع پژوهش و تاریخ و ساعت حضور خود را اعلام کنند و پس از دریافت تأییدیه در موعد مقرر در سالن قرائت‌خانه مرکز حاضر شوند.

افزودن نظرات