قطب علمی طراحی شهری بافت‌های با ارزش و فرسوده

در‌پی ابلاغ مسئوليت ايجاد قطب طراحی شهری بافت‌های با‌ارزش و فرسوده، دست‌اندركاران قطب با مسئوليت دكتر پاكزاد، تصميم به طراحی و راه‌اندازی سايت مربوط به اين موضوع گرفتند، تا از آن طريق به تعامل با گروه‌ها و دانشگاه‌ها و مجامع علمی مربوطه ديگر، مبادله اطلاعات و آموزش‌های مربوطه، و به‌روز كردن اطلاعات خود جهت استفاده آموزشی و بازآموزی فارغ‌التحصيلان دانشكده بپردازند.
براين اساس با بررسی سايت‌های طراحی شهری مشابه، اقدام به برنامه‌ريزی و طراحی سايت مربوط به قطب طراحی شهری شد و متعاقب آن نسبت به تعيين و ابلاغ تجهيزات و ساير نيازهای فنی و نرم‌افزاری اقدام گرديد. (طراحی سايت در پاييز 1385 صورت گرفت. جمع‌آوری اطلاعات از مهر‌ماه 1385 آغاز شد و پيگيری نيازمندی‌های قطب از زمستان 1385 تاكنون به‌طور مستمر صورت می‌گيرد.


اطلاعات جمع‌آوری شده در گروه‌هايی طبقه‌بندی شده‌اند كه اجمالا به شرح زير است:
1. جمع‌آوری و طبقه‌بندی مجلات، مقالات و ... مرتبط با موضوع
2. پيداكردن سايت‌های طراحی‌ شهری مرتبط
3. اقدام به راه‌اندازی كتابخانه طراحی شهری به دو صورت:

  • جمع‌آوری كتاب‌ها و ايجاد كتابخانه
  • به‌صورت كتابخانه روی سايت – كه تاكنون برخی از كتاب‌ها توسط دانشجويان و ... در خارج از دانشكده Scan و يا عكس گرفته شده و در اختيار قطب قرار گرفته است.)

4. جمع‌آوری مقالات ترجمه شده توسط دانشجويان و ديگر افراد علاقمند با ذكر نام آن‌ها
5. جمع‌آوری پايان‌نامه‌های ارائه شده در اين زمينه
6. تمهيد مقدمات لازم جهت طراحی و ارائه بخشی تحت عنوان جمع‌اوری پروژه‌های طراحی شهری در اين زمينه در داخل و خارج ايران


همانطور كه در موارد بالا گفته شد كتابخانه قطب تاكنون موفق به جمع‌آوری 58 كتاب مرجع و كمياب و تعداد 25 CD از كتاب‌های مختلف طراحی شهری شده است. همچنين مقالات زيادی توسط دانشجويان ترجمه و يا نوشته شده كه آماده قرارگيری در سايت قطب می‌باشند، و تا‌كنون قطب موفق به تبديل بخشی از اين اطلاعات به فايل‌های قابل ارائه در سايت شده است.
فهرست كامل موارد پيش‌بينی شده در سايت قطب و ليست كتاب‌های موجود در پيوست آورده شده است.
لازم به‌ذكر است با توجه به اينكه راه‌اندازی و اداره اين سايت كاری تخصصی و مستلزم حضور مستمر  همكاران و اساتيد قطب،آشنا با موضوع، می‌باشد. چنين كار خطيری ايجاب می‌كند كه سايت مورد نظر توسط قطب طراحی شهری و تحت نظارت مستقيم آنها راه‌اندازی شده و به‌طور مستمر به‌هنگام نگهداری شود.