• انجمن علمی دانشجویی شهرسازی:

 

 

      آدرس صفحات مجازی انجمن علمی دانشجویی شهرسازی:


Telegram: https://t.me/urbanism_SBU
Instagram: anjomanelmi_urdp_sbu
E-mail: sbu.urdp@gmail.com

 

این انجمن در سال تحصیلی  1392-1393 شروع به‌کار کرد و متشکل از سه‌رشته "طراحی‌شهری، برنامه‌ریزی شهری و برنامه‌ریزی منطقه‌ای" با‌حضور دانشجویان در دو‌مقطع کارشناسی‌ارشد و دکترا می‌باشد. انجمن علمی شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی سالانه برنامه‌های مختلفی از‌جمله سمینار، نشست و کلاس‌های آموزشی و... برگزار می‌کند. به‌طور کلی فعالیت‌های این‌انجمن در قالب پنج کارگروه به‌شرح زیر انجام می‌شود:

1. کارگروه نشریه: نشریه " مطالعات شهر و منطقه" در دوازدهمین دوره جشنواره ملی حرکت و در‌بخش نشریات برتر هنر و معماری موفق به‌کسب رتبه اول گردیده‌است
این نشریه هم‌اکنون فعالیت‌های خود را با‌تلاش بر‌روی موضوع "نقش طراحی و برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای بر روی تاب‌آور کردن شهرها برای مقابله با‌پندمی‌ها" شروع و در‌حال تولید محتوا می‌باشد


2. کارگروه آموزش و پژوهش فعالیت‌های زیر را انجام داده‌است:

  •  برگزاری کارگاه آموزش تحلیل چیدمان فضا با نرم‌افزار  Depth Map
  •  برگزاری دوره آموزشی آنلاین نرم‌افزار City Engine ( ارزیابی سه‌بعدی طرح‌ها و پروژه‌های شهری )
  • برگزاری نرم‌افزار Arc Gis پیشرفته

این کارگروه برگزاری 3 دوره آموزشی را با‌موفقیت و استقبال دانشجویان پشت سرگذاشته و در‌حال حاضر فعالیت های خود را با‌ارائه کلیپ‌های آموزشی در حیطه شهرسازی شروع و از طریق کانال اینستاگرام ارائه می‌دهد.


3. کارگروه مسابقه
این کارگروه فعالیت‌های خود را با برگزاری مسابقه طراحی لوگو برای انجمن علمی شهرسازی شروع کرده و در حال حاضر با‌ طراحی سوالات چهار‌گزینه‌ای هفتگی و ماهانه فعالیت می‌کند. همچنین در‌حال انجام اقدامات لازم برای برگزاری مسابقات "مقاله‌نویسی" و همچنین دعوت به "چالش حل معضلات شهری خود" در‌ برنامه دراز‌مدت خود می‌باشد.


4. کارگروه فیلم و نشست
از نشست‌های برگزار‌شده در این کارگروه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نشست میراث صنعتی از نظریه تا‌عمل
  • نقش طراحی شهری در ارتقا تاب‌آوری جوامع در‌مواجه با‌بحران کرونا
  • نشست شهرها و پندمی کرونا
  • سلسه نشست‌های رتبه‌بندی شهری ( نشست اول : تبیین شاخص پیشرفت شهر تهران (TUPI) )

و از دیگر فعالیت‌های این کارگروه تهیه کلیپ‌های کوتاه از نشست‌های برگزار‌شده و ارائه آن در کانال اینستاگرام و همچنین تهیه و تدوین  فیلم‌های کوتاه شهرسازی می‌باشد.


5. کارگروه رسانه/اطلاع‌رسانی
این کارگروه کلیه اقدامات لازم جهت ارائه و پرزانته محتوایی انجمن را در برگرفته و شامل تهیه کلیه پوسترها، طراحی صفحه اینستاگرام و کانال تلگرام ، همچنین اطلاع‌رسانی کلیه خبرها از قبیل نشست‌های داخلی و خارجی به صورت پست و استوری‌های خبری می‌باشد.
انجمن علمی شهرسازی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی، امید دارد بتواند فعالیت‌های علمی خود را در جهت پیشبرد اهداف برگزاری انجمن‌های علمی دانشگاه شهید بهشتی بالا برده و قدمی سازنده بردارد.